Конспект уроку природознавства "Планети гіганти"

Автор публикации:
Заєць Інна Олегівна
м. Снігурівка, Миколаївська область

Конспект

уроку з природознавства у 5 класі.
Тема: «Планети – гіганти»
Мета: продовжити формувати в
учнів загальні уявлення про Сонячну систему; розвивати уміння: аналізувати, порівнювати, робити
висновки, створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між
ними, взаємне розміщення тіл; розвивати навички самостійної роботи з джерелами
інформації, роботи у групі; сприяти формуванню наукового світогляду; виховувати
самостійність, потяг до дослідництва.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: робота в групах

Хід уроку

І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв)
1. Розминка (робота з
термінами: природознавство, спостереження, молекула, дифузія, небесна сфера,
зоря, науки, що включає в себе природознавство, основи якої вивчаємо зараз, світловий
рік, сузір’я, планета)
2. Самостійна робота
(відповіді на тести) (слайд 1)
1. Укажіть назву групи зір
із найвищою температурою: А) блакитні, Б) білі, В)червоні, Г) жовті;
2. До якого типу зір
належить Сонце: А) карлик, Б) гігант, В) надгігант, Г)нейтронна зоря;
3. Хмари міжзоряного газу і
пилу називають: А) кометами, Б) галактиками, В) туманностями, Г) астероїдами;
4. Полярна зірка вказує на:
А) схід, Б) північ, В) захід, Г) південь;
5. Виберіть твердження щодо
впливу Сонця на Землю: А) освітлює Землю, Б) Утримує Землю на орбіті, В)
Зігріває Землю, Г) Усі відповіді правильні;
6. В якій Галактиці ми
живемо: А) Велика Ведмедиця, Б) пояс астероїдів, В)Молочний Шлях, Г) туманність
Андромеди.
3. Дати коротку
характеристику Венери ( записати в таблицю
на дошці )
4. Дати коротку
характеристику Землі ( записати в
таблицю на дошці )
5. Розповісти про будову
Сонячної системи. ( усна відповідь)
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Ми вже знаємо, що всі складові Сонячної системи, так чи інакше,
впливають одна на одну, мають певні
особливості і ознаки. На минулому уроці ми вже познайомилися з деякими
планетами Сонячної системи. Давайте пригадаємо з якими ( слайд 2: перегляд
фільму р – ри планет). Характеристики
яких планет ми вже вивчили: Меркурій, Венера, Земля, Марс – це планети земної
групи. З якими ми ще повинні познайомитися? (слайд 3). ( Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун). Як ви
думаєте, чому планети розподілили саме так? Тож, ми будемо вивчати планети, які
мають великі розміри і тому тема уроку «Планети – гіганти».(слайд 4).(записуємо на дошці і в зошиті).
ІV. Вивчення нового
матеріалу
До цих планет належать: Юпітер (слайд 5), Сатурн (слайд 6), Уран
(слайд 7), Нептун (слайд 8). Крім великих розмірів ці планети мають іншу
спільну рису, з’ясування якої і буде нашою проблемою на уроці.
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ: ЯКІ ОСНОВНІ
СПІЛЬНІ РИСИ ПЛАНЕТ – ГІГАНТІВ? (СЛАЙД 9)(записати
на дошці).
Працювати ми будемо за планом попереднього уроку. (розповідь учителя,
нагадую учням щоб вони уважно слухали і занотовували головне. Все може
знадобитися для створення міні - проекту)
1. Міфи і планети
Юпітер: ( слайд 10) найбільша і найважча планета Сонячної
системи. Не дарма її назвали ім’ям самого головного бога
древніх римлян Юпітера, бога грому, світла і блискавки. Це
найзагадковіша планета системи тут відсутній твердий суходіл а є тільки газ,
здалеку Юпітер здається смугастим через різнокольорові смужки газових хмар, а в
центрі планети червона пляма. Чому червона з чого вона складається невідомо але
є гіпотеза, що ця червона пляма – це вихор який нестихає вже декілька тисячоліть.
Не позаздриш космічному зонду який наближається до планети.
Сатурн: (слайд 11) із Землі він
здається жовтуватим і тому його назвали ім’ям бога посівів, мабуть здалеку
здавалося, що планета уся засіяна пшеницею хоча насправді вона складається із
газів, тверде в неї тільки ядро. Навколо Сатурна обертається величезна
кількість великих і малих каменів. Обертається з такою швидкістю, що зливається
у суцільну масу. Здалеку здається що на планету надітий пасок.
Уран: (слайд 12) так називається сьома
планета, яка також не має твердого суходолу, через свій колір її назвали на
честь давньогрецького бога неба, у неї є власне ледь помітне кільце. Ось її
знак.
Нептун:( слайд 13) так назвали зеленувато –
блакитну планету. Астрономи позначають її такими символами. Нептун був
давньоримським богом морів і океанів. Нептун знаходиться на самому кордоні
Сонячної системи і також складається із газів і має тверде ядро.
Ви прослухали коротку характеристику планет – гігантів.
Але перш ніж ми почнемо працювати
далі, давайте відпочинемо виконавши рухавку – нагадайку. (слайд 14)
2. Характеристики планет (самостійна робота в групах)
На початку
уроку ви отримали конверти на яких зашифровано назву вашої групи. Там
намальовано значок певної планети, на столах знаходяться етикетки з назвою
групи. Прошу об’єднатися у групи і зайняти свої місця.
Прошу підійти представників від груп і обрати
необхідний конверт із завданням:
1. Опрацювати матеріал
підручника.
2. Знайти необхідну
інформацію в додаткових джерелах.
3. Виконати міні – проект.
4. Презентувати роботу і
заповнити свою колонку в таблиці.
V. Осмислення матеріалу
1. Що нового дізналися?
2. Відповіді на проблемне питання.
ВИСНОВОК:
планети – гіганти – це величезні газові кулі з твердою серединою (ядром)(слайд
15)
VІ. Підведення підсумків уроку
VІІ. Домашнє завдання
Просмотр содержимого публикации онлайн
Скачать файл публикации
Дополнительный файл публикации: